Pojištění

Investiční thriller. Co si odnést z raketového růstu i pádu akcií

Všechny hlavní akciové burzy v první polovině ledna posilovaly a dělaly investorům radost. Idyla ale netrvala dlouho. V druhé polovině měsíce už situace tak růžová nebyla. Investoři znervózněli, ceny akcií začaly intenzivněji kolísat a vše podtrhla bláznivá akce ohledně několika akciových titulů, jejichž kurzy vylétly do závratných výšek a pak zamířily opačným směrem. Co si má z tohoto příběhu, který se zapíše do investiční historie, odnést běžný investor?

O poslední epizodě z Wallstreet, ve které jde o miliardy dolarů, asi slyšeli i ti, kteří se o akciové trhy běžně nezajímají. Vše má prvky správného thrilleru a jednou z toho film jistě bude. Jen krátká rekapitulace: i když se turbulence dotkly více akcií, vše se točí hlavně kolem společnosti Gamestop Corporation. Ta v kamenných obchodech prodává videohry a v posledních letech se jí nedaří. Lidé si dnes hry kupují online a Gamestopu zasadila ránu i pandemie koronaviru. Není divu, že akcie společnosti kvůli špatným vyhlídkám klesaly.

Toho využili někteří investoři, především velké fondy, kteří vsadili na pokles akcií. Ano, vydělávat lze i na poklesu ceny akcií. Říká se tomu short pozice a jak to funguje, si ukážeme na příkladu.

Jak vydělat, když akcie padá 

Když chcete akcii „shortovat“, domluvíte se s jiným velkým obchodníkem, od kterého si za poplatek akcii „půjčíte“ a prodáte za stávající kurz. Ať se nám lépe počítá, tak prodáme vypůjčený kus za 100 dolarů. Vaše spekulace po čase vyjde a kurz daného cenného papíru klesne, třeba na 80 dolarů. V tu chvíli akcie na burze nakoupíte a vrátíte původnímu majiteli kus za kus. Rozdíl v ceně, tedy 20 dolarů je váš zisk mínus nějaký ten poplatek za půjčení akcií na začátku. To je optimistická varianta.

Jenže cena akcie může jít také opačným směrem, tedy růst. Pokud shortujete, máte zaděláno na velký problém. Nejenže platíte poplatky za půjčení akcií, ale musíte je také jednou vrátit zpátky. Může to znamenat, že vám nezbude nic jiného než akcii nakoupit třeba za 120 dolarů. Nejenže jste zaplatili za půjčení, ale akcii jste vrátili dražší o 20 dolarů.

Síla sociálních sítí

A přesně toto se dělo s akciemi Gamestopu, které svého času patřily k vůbec nejvíce shortovaným na burze. Velcí hráči si napůjčovali akcie Gamestopu a čekali, až jejich cena klesne. Z jejich pohledu bylo vše na dobré cestě. Jenže pak se scéně objevili drobní investoři, spekulanti a burzovní dobrodruzi, kteří se domluvili na sociálních sítích. Jejich úvaha byla prostá, ale účinná – když začneme ve velkém nakupovat akcie Gamestopu, jejich cena poroste. A poroste tolik, že se nakonec velkým fondům rozklepou kolena a svých short pozic se vzdají, tedy nakoupí akcie, aby je mohly vrátit. Díky tomu měla poptávka vzrůst ještě více a kurz vystřelit do nebe. Není to neznámá taktika, chcete-li si obohatit slovník, říká se jí short squeeze.

Tržní cena společnosti Gamestop byla ještě před dvěma týdny pod 20 dolary, ale během krátké doby se dostala i nad 400 dolarů, zhodnotila tedy o obřích 2000 procent. Zatímco velké fondy počítaly ztráty v desítkách miliard dolarů, na sociálních sítích propukla euforie, která strhávala další a další kupce akcií. Někteří si koupili jednu akci, jiní pár kusů, další přišli na trh s podstatnou částí svých úspor. 

Jenže pak některé platformy, které umožňují obchodování s akciemi, omezily možnost akcie Gamestopu nakupovat, možnost prodávat ale zůstala bez omezení. Prý kvůli příliš volatilní situaci. Tento krok bude mít nepochybně ještě soudní dohru, na provozovatele služeb už zamířily první žaloby. Výsledek byl takový, že mnozí majitelé začali akcie prodávat. Během pár dnů jsme byli svědky několika prudkých poklesů i pokusů o další růst. V posledních dnech ale začíná růstovým spekulantům docházet dech a vypadá to, že v akciovém boji Davida s Goliášem tentokrát vyhraje ten větší. Není ale vyloučeno, že se podobná situace nebude v budoucnu opakovat v případě Gamestopu nebo jiného akciového titulu či komodity.

Naskočit do rakety?

Možná si říkáte, že by se vám mohlo vyplatit do podobného rozjetého vlaku příště také nastoupit. Co si z tohoto investičního dramatu do budoucna odnést? Mám pro vás pár informací, na co byste měli dát pozor, než se tak rozhodnete.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že takové situace na akciových trzích vznikají ojediněle. Kdyby se děly neustále, tak jsme všichni dolaroví miliardáři. Zadruhé je to jako sázet v loterii nebo na ruletu v kasinu, je v podstatě nemožné určit moment, kdy se trend otočí, nebo do hry vstoupí nějaká neznámá. Třeba znemožnění obchodování, jako se stalo tentokrát.

Cena Gamestop vystřelila do stratosféry, mluvit o rozjetém vlaku pozbývá smyslu a spíše bychom měli mluvit o letící raketě. A zákonitě se musíme ptát, co se stane, když takové raketě dojde palivo. Otočí se a bude padat zpátky k Zemi. Ti, kteří byli v této raketě od začátku a stihli včas vystoupit, mohli pohádkově zbohatnout. Ti, kteří zůstali nebo nakoupili akcie na jejich vrcholu, o podstatnou část svého jmění přijdou.

Jste jedním ze čtyř palivových článků?

Palivo této raketě dodávají čtyři zdroje. Prvním jsou oni drobní investoři, kteří se domluvili a akcie nakupují. Druhým jsou „velcí hoši“, kteří museli své short pozice ukončit tím, že akcii nakoupí, aby je vrátili. Třetím zdrojem jsou krátkodobí hráči či algoritmičtí roboti, kteří vidí obrovskou kolísavost na dané akcii a snaží se ji využít ve svůj prospěch. A posledním zdrojem jsou gambleři, kteří berou tyto akciové anomálie jako další druh adrenalinu a zábavy místo hracích automatů nebo rulety.

Našli jste se v jedné z těchto čtyř kategorií a láká vás zkusit příště štěstí? Jestli ano, tak potom mám pro vás pouze jednu radu – jděte do toho. Ale jenom s takovým objemem peněz, o které jste ochotni přijít. Je možné, že se na „vlně“ hezky svezete a vyděláte, ale mějte prosím na paměti, že je jen otázkou času, kdy přijde jiná anomálie, která nevyjde, a vám zůstanou jen oči pro pláč. Spekulativní bubliny nejsou fenoménem pouze internetové éry nebo současné doby tisknutí obrovského množství peněz centrálními bankami. Spekulativní bubliny evidujeme i v dobách, kdy se informace šířily rychlostí cválajícího koně. Vzpomeňme jenom na tulipánovou horečku v 17. století v Nizozemí. Investorovi, který se ani s jednou z výše uvedených skupin neidentifikuje, bych poradil, aby podobné úkazy sledoval spíše zpovzdálí. Držet se jednou vytyčené investiční strategie sice není taková adrenalinová jízda, ale pro splnění finančních cílů je to podstatně spolehlivější cesta.

Sdílet na sociálních sítích

Další články

U stavebního spoření klesají úroky. Rozhodovat budou akce
Hypotéky 2021. Sazby letos porostou, banky jsou ostražité, poslanci řeší změny
Menu